loading...

کرونا را شکست می دهیم

بازدید : 275
دوشنبه 25 آبان 1399 زمان : 6:38

مشکلات و عوارض درازمدت کرونا چیست؟

مشکلات و عوارض درازمدت کرونا چیست؟

گرچه ما هنوز درگیر شیوع COVID-19 هستیم، اما باید در مورد عوارض جانبی بعد از آن نیز فکر کنیم. این موارد از نظر جسمی‌و روانی در بین بیماران آلوده و افراد نزدیک به آن‌ها بیشتر دیده می‌شود. شیوع COVID-19 همچنان ادامه دارد با این حال، خوشبختانه برخی کشور‌ها محدودیت‌ها را برطرف کرده اند، زیرا عفونت شروع به کاهش کرده است. با این حال، متخصصان در حال حاضر منتظرند تا اثرات جانبی این ویروس کم کم ظاهر شود.

هنگامی‌که تعداد کشته‌ها و تعداد بیماران را در نظر می‌گیریم، منطقی است که عواقب کوتاه مدت و طولانی مدت را پیش بینی کنیم. کارشناسان هنوز در حال ارزیابی عوارض احتمالی در آینده هستند. با این حال، برخی از تحقیقات در حال حاضر به ما نشان می‌دهد که چه انتظاری باید داشته باشیم.

توجه به عواقب آینده شیوع ویروس کرونا برای سلامت عمومی‌بسیار مهم است. این عوارض که در بخش سلامت نمناک به آن پرداخته ایم می‌تواند شامل اشباع سیستم‌های بهداشت و درمان به عنوان یک نتیجه از اثرات جانبی باشد که ممکن است به تدریج در جمعیت ظاهر شود.

عوارض دستگاه تنفسی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است زیرا اثرات تنفسی COVID-19 بیماری شایع است. با این حال، اختلالات عصبی و عضلانی و اختلالات روانشناختی هم کم اهمیت نیستند.

در مورد موج‌های مختلف این بیماری همه گیر صحبت‌های مختلفی شده است:
موج اول :مسائلی که تجربه کرده ایم و می‌کنیم که همان حبس و قرنطینه می‌باشد.

موج دوم :عواقب فوری COVID-19 بر روی اعضای باقیمانده از افراد مبتلا به کرونا است.

موج سه :سایر بیماری‌ها و بیماری‌هایی که در مواقع اضطراری بدون مراقبت باقی مانده اند.

موج چهارم :امری است که ممکن است به عنوان اختلالات رفتاری در جمعیت ظاهر شود.

فیبروز ریوی :یک نتیجه از کورونا ویروس

با توجه به این وضعیت، استفاده قابل توجهی از دستگاه تنفس مصنوعی در بیماران مبتلا به COVID-19 وجود دارد. در نتیجه در این نوع درمان، عوارض جانبی شدیدتری وجود دارد.

این عارضه اصلا ساده نیست، به خصوص بیمارانی که تحت تأثیر فیبروز ریوی قرار داشتند. در نتیجه، ظرفیت تنفسی آن‌ها می‌تواند برای سال‌ها کاهش یابد. فیبروز ریوی، زخمی‌از بافت ریه است که الوئول را با الیاف غیر تنفسی جایگزین می‌کند. ریه‌ها در این شرایط ناکارآمد می‌شوند. در نتیجه این حمله به سیستم ایمنی بدن، جای زخم روی اعضای بدن باقی می‌ماند.

به همین دلیل پزشکان در مورد بیمارانی که قبلاً بیماری‌های خود ایمنی داشتند، هشدار می‌دهند. افراد مبتلا به آرتروز که از COVID-19 رنج می‌برند، ممکن است وارد یک روند التهاب مزمن و مکرر شوند. بیمارانی که مبتلا به COVID-19 در بیمارستان بستری شده اند، احتمالاً عوارض جانبی بیشتری دارند.

ضعف عضلانی بعد از بستری طولانی در بیمارستان

بعد از بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه، سندرم پس از حضور در ICU در بسیاری از بیماران رخ می‌دهد. این‌ها عواقبی است که بیماران بعد از مدت زمان طولانی در این واحدها از آن رنج می‌برند.

بنابراین اکنون می‌دانیم که سندرم پس از ICU به عنوان بخشی از عواقب پس از کرونا ویروس وجود خواهد داشت. این سندروم شامل از دست دادن توده عضلانی در اندام و خستگی هنگام انجام فعالیت‌های روزانه، مانند پیاده روی یا غذا خوردن است. عضلات با قرار گرفتن مدت زمان طولانی در بستر و بی حرکت بودن، تمایل به آتروفی دارند. وقتی بیمار به خانه برگردد، بدن او نیز فعالیت زیادی ندارد. احتمالاً بیمار وزن کمتری دارد و صدای عضلات نیز حداقل است.

وقتی صحبت از COVID-19 می‌شود، باید تأثیر آن را در اتصال عصبی عضلانی هم بررسی کنیم. بنابراین علاوه بر سندرم پس از ICU، می‌تواند اختلالات عصبی عضلانی ناشی از SARS-CoV هم ایجاد شود.

عوارض گوارشی در بیماران کرونایی

در افرادی که بیماری کرونای آنان شدت یافته و بیمار جز گروه‌های با ریسک بالا محسوب می‌شود گاهی اوقات نارسایی در کبد و پانکراس نیز رخ می‌دهد. در تعدادی از مبتلایان تظاهرات گوارشی نیز مشاهده شده است. استفراغ واسهال از متداول ترین علائم گوارشی کووید ۱۹ است. اسهال و استفراغ سبب کم آبی بدن می‌شوند و کم آبی ناشی از عوارض کرونا به کلیه‌های افراد بیمار آسیب وارد می‌کند. طول مدت بیماری کرونای در افرادی که دچار اسهال هستند، نسبت به سایر مبتلایان طولانی تر است و توجیه علمی‌آن حجم ویروسی این افراد است که به روده انتقال داده می‌شود.

عوارض جدید کرونا:

التهاب و کبودی انگشتان

اختلال بویایی و چشایی

سردردهای خیلی شدید

درد شکم

گرفتگی عضله قلب

قرمزی چشم

عواقب روانشناختی coronavirus

کارمندان بهداشت و درمان که در تماس مستقیم با بیماری همه گیر بودند، در آینده دچار اضطراب خواهند شد. عوارض جانبی روانی کرونا ویروس متنوع است و از زوایای مختلفی قابل بررسی است. کسانی که به دلیل COVID-19 به شدت بیمار بودند و کسانی که تجربه‌های استرس زا در خانه و همچنین پرسنل بهداشتی را تجربه کرده اند، نیز از این مشکلات رنج خواهند برد.

بیماران مبتلا به COVID-19 نسبت به بیماران با سایر بیماری‌ها در معرض ترس شدیدتری قرار دارند. اشباع اطلاعات در رسانه‌ها و تعداد روزانه مرگ و میر باعث ایجاد استرس و فشار شدید شده است.

این روزها، در مورد احتمال افزایش استرس پس از آسیب، در کسانی که از این بیماری جان سالم به در می‌برند، صحبت می‌شود. آن‌ها ممکن است از رفتن به خیابان ورود به اماکن شلوغ و مسافرت به دور از خانه‌های خود ترس داشته باشند.

همه جام درد می‌کنه
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

آرشیو
آمار سایت
 • کل مطالب :
 • کل نظرات :
 • افراد آنلاین :
 • تعداد اعضا :
 • بازدید امروز :
 • بازدید کننده امروز :
 • باردید دیروز :
 • بازدید کننده دیروز :
 • گوگل امروز :
 • گوگل دیروز :
 • بازدید هفته :
 • بازدید ماه :
 • بازدید سال :
 • بازدید کلی :